Aikuisille


HAKUOHJEET AIKUISILLE

 

Perus-, ammatti- tai erikoisammattitutkinnot

Opiskelu/tutkinnon suorittamisaika on yksilöllinen, sillä jokaiselle opiskelijalle laaditaan henkilökohtainen osaamisen kehittämissuunnitelma (HOKS). 

Hakeminen tapahtuu netissä ns. jatkuvassa haussa. Koulutuskalenteri

Opintojen aloitus sovitaan henkilökohtaisesti hakijan kanssa, uusia ryhmiä aloittaa pitkin vuotta.

Oppisopimuskoulutus

Oppisopimuskoulutus on mahdollista vain työsuhteessa. Jos työnantajasi on valmis kouluttamaan sinut ammattiin oppisopimuksella, ota yhteyttä oppisopimustoimistoon (koulutustarkastajaan) prosessin käynnistämiseksi. Voit samalla jättää hakemuksen tutkintotavoitteiseen koulutukseen jatkuvassa haussa.

 

Haku on avoinna ympäri vuoden!

Haussa olevat tutkinnot löydät koulutuskalenterista. 

Huomaa eri välilehdet koulutuskalenterissa! Tutkintoihin johtavat koulutukset ja lyhyet täydennyskoulutukset, korttikoulutukset ja työvoimakoulutus ovat omilla välilehdillään.

Koulutukseen pääset hakemaan, kun klikkaat koulutuksen esittelysivulla oikealla olevaa violettia Hae koulutukseen > -painiketta, josta siirryt Ilmoittautumissovellukseen Wilmaan. Sovellus pyytää sinua syöttämään ensimmäiseksi sähköpostiosoitteesi, jonne lähetetään linkki ilmoittautumista varten. Näin todennetaan, että ilmoittautujana on todellinen henkilö.

Ota tarvittaessa yhteyttä koulutuksen yhteyshenkilöön tai opinto-ohjaajaan.

Mikäli haluat ilmoittaa useamman henkilön tai ison ryhmän, tai pyytää tarjousta henkilöstökoulutuksesta, ota yhteyttä suoraan koulutusjohtajiimme sinua lähimmällä paikkakunnallamme.

Lisätietoja eri tutkintotyypeistä.

Lisätietoja koulutuksista aikuisille.

Lisätietoja oppisopimuskoulutuksesta. 

Yhteystiedot

Haapajärvi
Heinonen Ilkka
Koulutusjohtaja
0405555571
ilkka.heinonen@jedu.fi

Haapavesi
Nuolioja Riikka-Kaisa
Koulutuspäällikkö
0447692272
riikka-kaisa.nuolioja@jedu.fi

Haapavesi
Veikkola Arto
Koulutusjohtaja
0447692211
arto.veikkola@jedu.fi

Kalajoki
Siirilä Esa
Koulutusjohtaja
0401508432
esa.siirila@jedu.fi

Nivala
Huovari Tomi
Koulutuspäällikkö
0500385356
tomi.huovari@jedu.fi

Nivala
Lukkarinen Mika
Koulutuspäällikkö
044 0410221
mika.lukkarinen@jedu.fi

Nivala
Saarela Jyrki
Koulutusjohtaja
0401428611
jyrki.saarela@jedu.fi

Oulainen
Huovinen Tuija
Koulutusjohtaja
0407128122
tuija.huovinen@jedu.fi

Oulainen
Joki-Kolehmainen Ritva
Koulutuspäällikkö
0447692401
ritva.joki-kolehmainen@jedu.fi

Piippola (Siikalatva)
Siekkinen Hannele
Koulutusjohtaja
0447692334
hannele.siekkinen@jedu.fi

Ylivieska
Heinonen Päivi
Koulutusjohtaja
0403120407
paivi.heinonen@jedu.fi