Aikuisena opiskelu

Ammatillisen koulutuksen tarkoituksena on mm.

  • ylläpitää ja kohottaa ammatillista osaamista
  • antaa valmiuksia yrittäjyyteen
  • edistää työllisyyttä ja työllistymistä
  • kehittää työelämää ja vastata sen osaamistarpeisiin

Opiskelu voi olla päätoimista tai sivutoimista alasta, tutkinnosta, koulutusmuodosta ja opiskelijan työmarkkina-asemasta riippuen.

Koulutusmuotojen välillä ei ole ikärajoja. Oppisopimuskoulutus edellyttää aina työsuhdetta opiskelualan työpaikkaan.

Lisä- ja täydennyskoulutustarjonnalla vastataan erityisesti työssä olevien henkilöiden ja yritysten osaamistarpeisiin. Koulutusten pituudet vaihtelevat suuresti.

Löydätkö omasi noin 60:sta ammattivaihtoehdosta?

Tutustu eri koulutusaloihin ja tutkintoihin kohdassa Hakijalle > Koulutukset

 


Yhteystiedot

Nivala
Peltola Matti
Koulutusjohtaja
0505584590
matti.peltola@jedu.fi
Ylivieska
Sydänmetsä Tytti
Suunnittelija
0403120410
tytti.sydanmetsa@jedu.fi
Nivala
Keto Hannu
Suunnittelija
0401534141
hannu.keto@jedu.fi
Oulainen
Ranta Riitta
Suunnittelija
0404824484
riitta.ranta@jedu.fi
Haapajärvi
Seppälä Timo
Suunnittelija
0405903101
timo.seppala@jedu.fi
Haapajärvi
Uusivirta Riitta
Suunnittelija/Työelämäkoordinaattori
0505168241
riitta.uusivirta@jedu.fi
Haapajärvi
Heinonen Ilkka
Koulutusjohtaja
0405555571
ilkka.heinonen@jedu.fi
Haapavesi
Nuolioja Riikka-Kaisa
Koulutuspäällikkö
0447692272
riikka-kaisa.nuolioja@jedu.fi
Haapavesi
Veikkola Arto
Koulutusjohtaja
0447692211
arto.veikkola@jedu.fi
Kalajoki
Siirilä Esa
Koulutusjohtaja
0401508432
esa.siirila@jedu.fi
Nivala
Huovari Tomi
Koulutuspäällikkö
0500385356
tomi.huovari@jedu.fi
Nivala
Saarela Jyrki
Koulutusjohtaja
0401428611
jyrki.saarela@jedu.fi
Oulainen
Joki-Kolehmainen Ritva
Koulutuspäällikkö
0447692401
ritva.joki-kolehmainen@jedu.fi
Piippola (Siikalatva)
Siekkinen Hannele
Koulutusjohtaja
0447692334
hannele.siekkinen@jedu.fi
Ylivieska
Heinonen Päivi
Koulutusjohtaja
0403120407
paivi.heinonen@jedu.fi