Koulutusratkaisut työelämälle

henkilöstökoulutus -otsikkokuva

Uudistunut ammatillinen koulutus tarjoaa yrityksille monia mahdollisuuksia.  Lue lisää! (Kymmenen askelta onnistumiseen PDF)

Palvelemme työelämää! Kaipaatko osaavaa työvoimaa erityisalallesi? Kiinnostaako osaamisen kehittäminen? Meiltä saat apua moniin eri tarpeisiin ja tilanteisiin. Lue lisää! (Uudistuva ammatillinen koulutus palvelee työelämää PDF)

Tarvitseeko iso osa henkilökunnastanne jonkun tietyn koulutuksen? Järjestämme henkilöstökoulutuksena lupa- ja täydennyskoulutuksia sekä tarvittaessa myös pitkäkestoisempaa ammatillista täydennyskoulusta. Autamme myös koulutustarpeen kartoittamisessa ja koulutusten suunnittelussa.

Ilmoita koulutustarve -linkki

Tiedustelut: 
koulutusjohtaja Matti Peltola ja suunnittelijat

 

Kurssit ja lyhytkoulutukset - linkki Wilmaan

Etsittekö uutta työvoimaa? Onko työntekijöillänne lisä-, uudelleen- tai täydennyskoulutustarvetta?

Etsi tarvitsemasi listauksesta!

kurssit ja lyhytkoulutukset -linkki

 

Osaamisen laajentaminen

Tarvitsevatko työntekijäsi osaamista laajentavaa ammatillista lisäkoulutusta? Muuttuuko tuotantosuunta? Onko työntekijä siirtymässä eri tehtäviin? Onko osaaminen yksipuolista tai vanhentunutta?

Ammatillinen koulutus rakentuu osista. Puuttuvan osaamisen voi hankkia nopeasti ja edullisesti osallistumalla tutkinnon osan tai osien koulutukseen. Alasta ja tavoitteista riippuen opiskelu voi olla työn ohella tapahtuvaa tai päätoimista. Opastamme mielellämme tarpeisiinne sopivan tutkinnon osan löytämisessä.

Tiedustelut: 
koulutusjohtaja Matti Peltola ja suunnittelijat

 

koulutus ja rekry -otsikkokuva

Eikö osaavaa työvoimaa ole saatavilla? Tarvitsevatko uutta tarpeisiisi koulutettua työvoimaa?

Jos tarvitset yksittäisiä työntekijöitä, testaa, perehdytä ja kouluta työntekijä oppisopimuksella tai koulutussopimuksella.

Koulutussopimus (PDF)

Oppisopimus (PDF)

Laajamittaisessa uuden työvoiman rekrytoinnissa kannattaa hyödyntää TE-palveluiden yhteishankintakoulutusta

Lisätietoja: 
TE-palvelut»
koulutusjohtaja Matti Peltola

 

oppisopimus -otsikkokuva

Oppisopimuskoulutus on edullinen tapa laajentaa, syventää tai päivittää työntekijän ammattitaitoa. Usein jo yksittäisen tutkinnon osan koulutukseen osallistuminen riittää tarvittavan osaamisen saavuttamiseksi.

Lue lisää linkki

Lisätietoja kaikista ratkaisuista saat koulutustarkastajilta ja työelämäkoordinaattoreilta!


Yhteystiedot

Nivala
Peltola Matti
Koulutusjohtaja
0505584590
matti.peltola@jedu.fi
Nivala
Vähäsarja Teuvo
Yrityspalveluvastaava
0447692213
teuvo.vahasarja@jedu.fi
Nivala
Keto Hannu
Suunnittelija
0401534141
hannu.keto@jedu.fi
Haapajärvi
Uusivirta Riitta
Suunnittelija/Työelämäkoordinaattori
0505168241
riitta.uusivirta@jedu.fi
Haapajärvi
Seppälä Timo
Suunnittelija
0405903101
timo.seppala@jedu.fi
Haapajärvi
Marttila Virpi
Tuntiopettaja, liiketalous/Työelämäkoordinaattori
0400763478
virpi.marttila@jedu.fi
Haapavesi
Manninen Paavo
Tuntiopettaja, rakennusala/Työelämäkoordinaattori
0401508472
paavo.manninen@jedu.fi
Kalajoki
Manni Arto
Lehtori, erityisopettaja/Työelämäkoordinaattori
0401508443
arto.manni@jedu.fi
Kalajoki
Viitasalo Helena
Lehtori, matkailuala/Työelämäkoordinaattori
0447692477
helena.viitasalo@jedu.fi
Nivala
Hosionaho Kaisa
Tuntiopettaja, hiusala/Työelämäkoordinaattori
0401428693
kaisah.hosionaho@jedu.fi
Nivala
Korkiakoski Pasi
Lehtori, autoala/Työelämäkoordinaattori
0401428728
pasi.korkiakoski@jedu.fi
Nivala
Leppälä Jukka
Tuntiopettaja , Sähkö- automaatio- ja ICT-ala/Työelämäkoordinaattori
0401428789
jukka.leppala@jedu.fi
Nivala
Nieminen Petri
Tuntiopettaja, logistiikka/Työelämäkoordinaattori
0401428740
petri.nieminen@jedu.fi
Oulainen
Heikkilä Eija
Lehtori, hotelli-, ravintola- ja catering-ala/Työelämäkoordinaattori
0407128151
eija.heikkila@jedu.fi
Ylivieska
Ylikorpi Liisa
Tuntiopettaja, sosiaali- ja terveysala/Työelämäkoordinaattori
0403120419
liisa.ylikorpi@jedu.fi