Toimipisteet

Haapajärvi

Haapajärveltä löydät laadukkaat ja ajanmukaiset opetustilat ja -välineet niin oppilaitoksissa kuin opetusmaatilallakin. Metsäopetuksessa pääset käyttämään nykyaikaisia koneita ja laitteita ammattitaitoisten opettajien ja ohjaajien tukemana. Opetuksessa näkyvät myös uusiutuvat energiamuodot ja olemme mukana niiden kehitystyössä. Ammattiin valmistuvat saavat hyvät eväät tulevaisuuden työelämään. Tälläkin hetkellä työmarkkinoilla on pulaa esimerkiksi ohjelmistokehittämisen, taloushallinnon sekä metsäalan ammattilaisia.

LIIKETALOUDEN OSASTO
Kirkkokatu 4
85800 Haapajärvi
p. 040 1505 702 

MAA- JA METSÄTALOUSOSASTO
Erkkiläntie 1
85800 Haapajärvi
p. 040 1505 702

 

Nimi Titteli Puhelin Sähköposti
Seppälä Timo koulutusjohtaja  0405903101  timo.seppala@jedu.fi
Kinnunen Maarit Opintosihteeri, hakupalvelut  0401505702  maarit.kinnunen@jedu.fi
Kuosmanen Pertti Opinto-ohjaaja  0405555572  pertti.kuosmanen@jedu.fi
Aitto-Oja Marjaana Terveydenhoitaja  0401808462   marjaana.aitto-oja@pohde.fi
Kankaanpää Ritva Terveydenhoitaja  0444456239  ritva.kankaanpaa@pohde.fi
Salanne Sanna Kuraattori  044 4456 152  sanna.salanne@pohde.fi

Haapavesi

Haapavedeltä löydät laadukkaat ja ajanmukaiset opetustilat ja -välineet niin oppilaitoksissa kuin opetuspuutarhalla. 

Haapavedellä on kulttuurihistoriallisesti arvokas, noin 110 vuotta vanha puisto. Puistossa on yhteensä noin 400 kasvia, joita on kerätty ja istutettu koko toiminnan ajan. Monet kasvit on saatu lahjoituksina yksityisiltä tai yrityksiltä.

Jos tarvitset opinnoissasi erityistä tukea, Haapavedellä on ammatilliseen peruskoulutukseen valmentavaa koulutusta (VALMA) ja työhön ja itsenäiseen elämään valmentavaa koulutusta (TELMA). VALMA järjestetään myös erityisopetuksena.

Kytökyläntie 260
86600 HAAPAVESI

Teollisuustie 2
86600 HAAPAVESI

Postiosoite Teollisuustielle:
PL 53
86601 Haapavesi

Toimisto p. 044 7692 200

Yhteydenotot osastoille

Puutarha | 040 152 8219, Riikka Siermala

Tilaukset Opinpuu & ravintola-cateringala | 044 769 2425

Tilaukset leipomoon | 044 769 2212, Marja-Leena Liikanen

Matkailuala | 044 769 2246, Jaana Liukkonen-Karvosenoja

Luontoala |   044 769 2452, Leena Kangas-Järviluoma

Puuala | 040 194 5075, Juha Marttala

Rakennusala | 044 769 2228, Matias Vaitiniemi

Autoala | 044 769 2260, Jarmo Sarja

Metalliala | 044 769 2245, Juha Sarja

Sähköala | 044 769 2227, Hannu Karihtala

Nimi Titteli Puhelin Sähköposti
Nuolioja Riikka-Kaisa Koulutusjohtaja  0447692272  riikka-kaisa.nuolioja@jedu.fi
Leppälä Jukka Koulutuspäällikkö  0401428789  jukka.leppala@jedu.fi
Aalto Helena Toimistosihteeri  0447692249  helena.aalto@jedu.fi
Häkki Kati Terveydenhoitaja  0447591428  kati.hakki@haapavesi.fi
Nyman Anu Kuraattori  0447591544  anu.nyman@pohde.fi
Jaakkonen-Tanskala Paula Opinto-ohjaaja  0447692441  paula.jaakkonen@jedu.fi

Kalajoki

Kalajoelta löydät monipuoliset työelämälähtöiset oppimisympäristöt. Teemme myös urheilullista ja kulttuurista yhteistyötä muiden alueen oppilaitosten kanssa siten, että opintoihin voi sisällyttää erilaisia liikunta- ja kulttuurialan opintoja. Liikuntaa ja taideopintoja voi harrastaa opiskelujen ohessa parina aamuna viikossa painottua mm. jääkiekkoon, hiihtoon, lentopalloon ja yleisurheiluun, tanssiin ja kuvataiteisiin.

Opintie 2
85100 Kalajoki

p. 040 150 8452

 

Yhteydenotot osastoille

 

Asuntola | 040 1508 471, Iliya Dimitrov

Toimisto | 040 1508 452, Minttu Pahikainen

Matkailu | 044 7692 476, Markus Muuttola

Metalli | 040 1508 468, Harri Liias

Puuteollisuus | 040 1508 444, Tero Marttila

Rakennus | 040 1508 460, Markus Pahkala

Sisustus | 040 1508 462, Jukka Wörlin

Tekstiili- ja muoti | 040 6105 791, Pauliina Yrjänä

Valmentava koulutus (TUVA) | 040 1508 480, Elina Korva

 

Nimi Titteli Puhelin Sähköposti
Siirilä Esa Koulutusjohtaja  0401508432  esa.siirila@jedu.fi
Pahikainen Minttu-Maaria / Toimisto Opintosihteeri, hakupalvelut  040 150 8452  minttu.pahikainen@jedu.fi
Rahkola Marjaana Opinto-ohjaaja  0401508434  marjaana.rahkola@jedu.fi
Marjala Tuula Terveydenhoitaja  0444691840  tuula.marjala@pohde.fi
Peltokoski Maria Kuraattori  044 4691609  maria.peltokoski@pohde.fi

Nivala

Nivalasta löytyvät monipuoliset ja työelämälähtöiset oppimisympäristöt. Oppilaitoksen tiloissa myös ovat hius- ja kaneudenhoitoalan asiakaspalvelupisteet, ravintola- ja catering alan harjoitus ravintola sekä kahvila ja autoalan autokorjaamot. Myös rakennusalan, metallialan ja logistiikan aloilla tarjotaan asiakaspavelutöitä.

 

Maliskyläntie 2
85500 Nivala

Postiosoite:
PL 72
85501 Nivala

Toimiston puhelinnumero: 
040 1428 600

Nimi Titteli Puhelin Sähköposti
Saarela Jyrki Koulutusjohtaja  0401428611  jyrki.saarela@jedu.fi
Huovari Tomi Koulutuspäällikkö  0500385356  tomi.huovari@jedu.fi
Lukkarinen Mika Koulutuspäällikkö  044 0410221  mika.lukkarinen@jedu.fi
Koponen Jaana Toimistosihteeri  0447692411  jaana.koponen@jedu.fi
Laulumaa Ulla Opinto-ohjaaja  0401428761  ulla.laulumaa@jedu.fi
Niku Virpi Opinto-ohjaaja  0505955230  virpi.niku@jedu.fi
Yppärilä Maarit Kuraattori  0403447398  maarit.ypparila@pohde.fi
Torppa Silja Terveydenhoitaja  044 419 6516  silja.torppa@pohde.fi
Alpua Iina Terveydenhoitaja  0406355063  iina.alpua@pohde.fi

Oulainen

Oulaisista löydät hyvät oppimisympäristöt kolmesta eri yksiköstä. Kosteenkadulla aivan Oulaisten keskustassa ovat liiketoiminnan ja tieto- ja viestintätekniikan oppimisympäristöt, Oulaistenkadulla Ouluntien välittömässä läheisyydessä on puolestaan ravintola- ja catering alan sekä puhdistus- ja kiinteistöpalvelualan oppimisympäristöt. Kuntotiellä on loistavat oppimisympäristöt sosiaali- ja terveysalan opiskelijoille, yksikössä tehdään tiivistä yhteistyötä Oulunseudun ammattikorkeakoulun ja Oulaskankaan sairaalan kanssa.

Oulaisissa toimitaan kolmessa yksikössä

LIIKETALOUS JA TIETOVIESTINTÄ
Postiosoite:
PL 40
86301 Oulainen

Kosteenkatu 1
86300 Oulainen
p. 040 7128 116

RAVINTOLA- JA CATERING SEKÄ PUHTAUS- JA KIINTEISTÖPALVELUALA
Postiosoite:
PL 40
86301 Oulainen

Oulaistenkatu 7
86300 Oulainen
p. 040 7128 116

TERVEYS- JA HYVINVOINTIALAT
Postiosoite:
PL 12
86301 Oulainen

Kuntotie 2
86300 Oulainen
p. 040 7128 116

Nimi Titteli Puhelin Sähköposti
Huovinen Tuija Koulutusjohtaja  0407128122  tuija.huovinen@jedu.fi
Joki-Kolehmainen Ritva Koulutuspäällikkö  0447692401  ritva.joki-kolehmainen@jedu.fi
Sorvoja Hanna / Toimisto Opintosihteeri  0407128116  hanna.sorvoja@jedu.fi
Kortesoja Elina / Toimisto Opintosihteeri  0404890941  elina.kortesoja@jedu.fi
Väänänen Tuulikki Opinto-ohjaaja  0407128108  tuulikki.vaananen@jedu.fi
Autti Soili Opinto-ohjaaja  0407128124  soili.autti@jedu.fi
Häkkilä Soili Kuraattori  0444793210  soili.hakkila@pohde.fi
Hosionaho Marjukka Kuraattori  044 4793 395  marjukka.hosionaho@oulainen.fi
Tohola Elvi Terveydenhoitaja  0444793448  elvi.tohola@pohde.fi

Piippola (Siikalatva)

Siikalatvan Piippolasta löydät monipuoliset oppimisympäristöt taideteollisuusaloille ja puuteollisuuteen. Siikalatvan lukio toimii kanssamme samoissa tiloissa, mikä mahdollistaa entistä monipuolisemman opiskelun toisella asteella.

YHTEYSTIEDOT

Keskustie 29
92620 PIIPPOLA

piippola@jedu.fi

Nimi Titteli Puhelin Sähköposti
Parhiala Marko Koulutusjohtaja  0447692238  marko.parhiala@jedu.fi
Ojala Sinikka Opinto-ohjaaja  0447692319  sinikka.ojala@jedu.fi
Leiviskä Niina Toimistosihteeri  0447692336  niina.leiviska@jedu.fi
Cederberg Marja Kuraattori  0445118267  
Ojanaho Marjo terveydenhoitaja  0401676423  marjo.ojanaho@mehilainen.fi

Vankilakoulutus

Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymä on yksi viidestätoista Opetus- ja Kulttuuriministeriön myöntämän vankilaopetuksen järjestämisluvan saaneista ammatillisen koulutuksen järjestäjistä. 

Vankilaopetuksena järjestettävän ammatillisen koulutuksen tavoitteena on yksilöllisen opetuksen ja ohjauksen avulla lisätä mahdollisuuksia kiinnittyä yhteiskuntaan ja rikoksettoman elämään. Tätä yhteistyötä tehdään Rikosseuraamuslaitoksen ja muiden vankilaopetuksen järjestäjien kanssa.

Kestilän vankila 
Turppasentie 2 
92700 Kestilä 

Kuopion vankila 
PL 7 
70101 KUOPIO 

Naarajärven vankila 
PL 1 
76851 Naarajärvi 

Oulun vankila 
PL 16 
90101 Oulu  

Pelson vankila 
Linnantie 101 
92810 Pelsonsuo 

Pyhäselän vankila 
PL 17 
82201 Hammaslahti 

Sulkavan vankila 
PL 6 
58701 Sulkava 

Sukevan vankila 
PL 2 
74345 Kalliosuo

Nimi Titteli Puhelin Sähköposti
Huuskonen Arto Koulutusjohtaja  0447692301  arto.huuskonen@jedu.fi
Marjomaa-Niilekselä Tuula Opintosihteeri  0447692368  tuula.marjomaa@jedu.fi

Ylivieska

Ylivieskasta löytyvät monipuoliset ja työelämälähtöiset oppimisympäristöt niin media-alalle, kuin sosiaali- ja terveysalalle, turvallisuusalalle sekä puhdistus- ja kiinteistöpalvelualalle.

Kuusitie 6
84100 Ylivieska

Postiosoite:
PL 124 
84101 Ylivieska

p. 040 3120 400

 

Nimi Titteli Puhelin Sähköposti
Heinonen Päivi Koulutusjohtaja  0403120407  paivi.heinonen@jedu.fi
Kukkola Maija Opintosihteeri  0403120404  maija.kukkola@jedu.fi
Vääräkoski Terhi Opinto-ohjaaja  0403120406  terhi.vaarakoski@jedu.fi
Tähtelä Henna Terveydenhoitaja  0444195111  henna.tahtela@pohde.fi
Perttula Mervi Kuraattori  040 540 6087  mervi.perttula@pohde.fi